Teoria trzech ciał czyli rola informacji w zarządzaniu
Teoria trzech ciał, znana z mechaniki klasycznej i astrofizyki, opisuje dynamikę ciał wzajemnie na siebie oddziałujących, gdzie ich ruchy są skomplikowane, chaotyczne i trudne do przewidzenia.
Różne elementy tej układanki działają w sposób nieprzewidywalny i zmienny. Ich interakcja wydaje się wykluczająca i bez perspektyw na stworzenie symbiotycznego systemu. Teoria ta pokazuje, że w systemach złożonych, takich jak zarządzanie hotelem, istnieje wiele czynników, które prowadząc niezależne działania nieustannie i dynamicznie zmieniają sytuacje hotelu.
Wzajemne oddziaływanie i chaos w teorii trzech ciał, w naszym przypadku przychodów, kosztów i opinii gości, wprawia w wibracje lub ruch pozostałe ciała, niezależnie od ich woli czy potrzeby. Zwiększenie kosztów operacyjnych (np. poprzez zatrudnienie dodatkowego personelu) może poprawić zadowolenie gości, ale jednocześnie obniżyć zyski. Skupienie się na maksymalizacji przychodów (np. poprzez podniesienie cen) może wpłynąć negatywnie na zadowolenie gości, co z kolei może prowadzić do spadku przychodów w dłuższej perspektywie. Zbyt duże oszczędności na kosztach operacyjnych mogą obniżyć jakość usług, co również wpłynie na niezadowolenie gości i przyszłe przychody.
Tak jak zmienia się trajektoria trzech ciał, nieoczekiwania zmiana wymaga elastyczności i adaptacji do nowych warunków. Monitorowanie wskaźników związanych z kosztami i przychodami można śledzić na bieżąco w jednym miejscu. W aplikacji proUSALI jest szereg odpowiedzi na pytania jak sobie poradzić z kolejną i nagła zmianą w otoczeniu. Monitorujemy koszty i przychody, analizujemy wskaźniki, porównujemy wykonanie do założeń budżetowych. Równoważenie wpływów trzech czynników jest kluczem do stabilnego funkcjonowania hotelu. Wróżenie z kart nie jest odpowiedzią na nasze zapotrzebowanie. Gwałtowna zmiana, mimo swej dynamiki, ciągłe odbywa się w określonym środowisku danych. Mając pod rękę trajektorie wydarzeń i szczegółowe informacje możemy dokonać badania sytuacji i zaproponować rozwiązanie, które sprowadzi nas ponownie na właściwy kurs.
W teorii trzech ciał symulacje pomagają nam zrozumieć potencjalne wyniki interakcji. W zarządzaniu hotelem, symulacja finansowa i analiza scenariuszy mogą pomóc przewidzieć, jak różne decyzje wpłyną na kluczowe wskaźniki i umożliwią lepsze planowanie. Dotyczy to zarówno sytuacji, kiedy nasza sprzedaż nie idzie w dobrym kierunku, jak i kiedy pojawia się nieplanowane obciążenie postaci faktury za media. Czy opłaca się podnieść cenę o 5 zł, czy rozwiążę to nas problem? Czy zmiana asortymentu na śniadanie to lepsze rozwiązanie? Jedno założenie prowadzi nas do szeregu pytań, które możemy eksplorować w oparciu o dane i wskaźniki. Nasza symulacja może ewaluować w kierunku rozwiązań, które zoptymalizują jej końcowy wynik.
Choć wyniki naszych działań mogą być trudne do przewidzenia, świadome zarządzanie tymi zależnościami pozwala na osiągnięcie stabilności i sukcesu w dłuższej perspektywie. Zarządzanie rentownością to identyfikacja trudności i wdrażanie strategii, w proUSALI czynimy to jeszcze prostszym. Twoim krokiem jest podjęciem decyzji, resztę dostarczymy.